Yalova Makine OSB’de çarklar hızla dönmeye devam ediyor

Yalova Makine İhtisas OSB’de, 5 yeni üretim tesisi
Çandıroğlu Makina Vinç İnş. Nak. Mad. San. Tic. A.Ş., DTM Elektro Teknik San. Tic. A.Ş., Enerji İnşaat Trafik Elektrik San. Ve Tic. Ltd. Şti., İzistanbul Elektrik Elektronik San. Ve Tic. Ltd. Şti., Özdemir Müşavirlik Mühendislik İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. firmalarının toplu temel atma töreni, 28.07.2023 Cuma günü Yalova Valisi Sn. Muammer Erol'un himayelerinde, ilimizin tüm milletvekillerinin güçlü desteği ve il protokolünün yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.
‘’HER FABRİKA BİR KALEDİR.’’
Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen üretim tesisi inşaatlarının temel atma törenlerine bugün bir yenisini daha ekleyen Yalova Makine OSB, bünyesinde bulunan 5 katılımcı firmanın daha üretim tesisi için ilk temeli attı. Yalova Makine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir yaptığı açıklamada;
"Temel atma törenlerimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yıl geçen yıldan farklı olarak gruplar halinde toplu temel atmalar yapıyoruz. Bundan sonraki süreçte temel atma törenlerini gruplar halinde gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Altyapı ve üstyapı çalışmalarımızla birlikte üretim tesisi kurulumlarımız da hız kesmeden devam ediyor. Sanayimiz uyguladığımız milli teknoloji hamlemiz sayesinde gerek yerli otomotivimiz ve gerekse savunma sanayine yönelik ürettiğimiz SİHA’larla, İHA’larla ve diğer tüm yenilikçi teknolojik ürünlerimizle tam bağımsız Türkiye hedefimize bir adım daha yaklaşıyoruz.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün dediği gibi her fabrika bir kaledir ve bugün yaptığımız tören ile de 5 kalenin daha temelini atıyor bu sözü perçinliyoruz. " dedi.
Yönetim Merkezi ve Konferans Salonu inşaatlarını tamamlayan Yalova Makine İhtisas OSB, süratle üretime geçmeyi hedefleyen ve OSB’nin 1. etabında yer alacak sanayicilerinin üretim tesisi inşaatlarına geçtiğimiz aylarda başlamıştı. Bugün itibari ile de Sayın Vali Muammer Erol’un himayelerinde ve il protokolünden; Ak Parti Yalova Milletvekili Sn. Ahmet Büyükgümüş, Ak Parti Yalova Milletvekili Sn. Meliha Akyol, CHP Yalova Milletvekili Sn.Tahsin Becan, Çiftlikköy Kaymakamı Sn. Ömer Bilgin, İl Jandarma Komutanı Sn. Ali Naci Birinci, İl Emniyet Müdürü Sn. Salih Gözüm, Çiftlikköy Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Abdurrahim Solmaz, Termal Belediye Başkanı Hüseyin Sinan Acar, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Senay Yürür Karslıoğlu, İl Özel İdare Meclis Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sn. Ümit Yılmaz, Ak Parti İl Başkanı Sn. Umut Güçlü, İyi Parti İl Başkanı Sn. Osman Kendir, İl Müftüsü Sn. İlyas Yılmaztürk, Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Sn. Erhan Dede, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Sn. Murat Alacatlı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dr.Uğur İnan, İl Tarım ve Orman Müdürü Sn. Suat Parıldar, , Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Başkanı Sn. Necati Erbul ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sn. Mustafa Bozkurt, Ticaret ve Sanayi Odası YK üyeleri Sn. Galip Atik, Sn. Kenan Engin ve Sn.Muhammet Sarıoğlu, Kent Konsey Başkanı Sn. Mustafa Kandemir ve köy muhtarlarımınız katılımlarıyla; üretim alanları ve idari binaların birlikte yer alacağı 5 üretim tesisinin temeli atıldı.
Yalova Ak Parti Milletvekili Ahmet Büyükgümüş; “Bugün burada 5 yeni fabrikamızın temelini atmak için bir aradayız. Her temel atma, yeni bir vizyonun ortaya çıkmasına ve iş hayatını zenginleştiren girişimlerin başlangıcına tanıklık ediyoruz. Çin'den ülkemize gelen ürünlerin OSB'mizde yerlileştirilecek olması, ülke sanayimiz için büyük bir adım. Ayrıca çevre sistemleriyle ilgili kritik bir yatırımın hayata geçirilmesi ve Yeşil ekonominin önemi vurgulanıyor. Bu yatırımlar sayesinde Türkiye'de çevre ekonomisi ve döngüsel ekonomi desteklenecek. Yalova Makine OSB'mizde gerçekleşen bu önemli yatırım, gurur kaynağımız. Burada sadece bir fabrika yatırımı yapmakla kalmıyor, yeni nesil bir sanayi ekosistemine dahil oluyorsunuz. Bu ekosistemde finans, bilgi ticarileştirilmesi, eğitim ve iş gücü yetiştirilmesi gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Teknoparkımız ve ilgili kamu kuruluşları, TSE ile birlikte denetim ve izleme faaliyetleriyle sanayicilerimize büyük destek sağlıyor. Değerli başkanımızın paylaştığı verilere göre, burada hayata geçen yatırımlar kilogram başına 7 dolarlık bir ihracat kabiliyetine sahip. Öncü bir vizyonun varlığını görmek bizi mutlu ediyor.” ardından söz alan Yalova Ak Parti Milletvekili Meliha Akyol “Marmara’mızın incisi Yalova’mızda örnek bir OSB. Yalova’da ilk seçildiğimizde dönemde bunlar bizim hayalimizdi. Ben buradaki bütün yatırımcıları sanayicileri tebrik ediyorum. İşçisinden en üst düzey yöneticisine kadar emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Hayırlı ve uğurlu olsun hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Sözlerinin ardından Yalova OSB’nin hızla ilerlediğine vurgu yaptı. Ve son olarak söz alan Yalova Cumhuriyet Halk Partisi Millet Vekili Tahsin Becan “ Yalova için gurur duyduğumuz bir OSB. Yalova katma değeri yüksek ürünler üretmek zorunda. O yüzden burada olan fabrikaların her biri birbirinden değerli. Bugün baktığımızda bizim yüksek katma değerli ürünler üretmekten başka şansımız yok. Yalova’daki bu yeşil OSB Türkiye’de bir çığır açacak. Türkiye’nin örnek OSB’si olmayı hedefliyoruz. Bugün burada en önemli alkış yatırım yapan sanayicilerimizin. Ben onları gönülden selamlıyorum.” Ayrıca Yalova OSB’nin diğer OSB’lerden çok daha hızlı ilerlediğini ve bölge istihdamı için büyük önem arz ettiğini vurguladı. Konuşmaların ardından İl müftüsü İlyas Yılmaztürk yaptığı dua ile temel atılarak program sonlandırıldı.

Yalova Makine İhtisas OSB’de Temel Atan Firmaları Yakından Tanıyalım
Çandıroğlu Makina Vinç İnş. Nak. Mad. San. Tic. A.Ş. 1994 yılından beri vinç sektöründe faaliyet gösteren Çandıroğlu Vinç, 250 kg – 200 ton aralığında uluslararası standartlarda kaldırma ve taşıma sistemleri üreterek müşterilerinin vinç ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
DTM Elektro Teknik San. Tic. A.Ş. 1977 yılında kurulmuş olup pano ve termik şalter alanında AB 25A -63A aydınlatma, SP 100A den 160A kadar küçük güç, MP 250A'den 600A kadar orta güç, HP 800A'den 6300A kadar yüksek güç olmak üzere 25A 'den 6300A'e kadar busbar üretimi yapmaktadır.
Enerji İnşaat Trafik Elektrik San. Ve Tic. Ltd. Şti 2004 yılında kurulan Enerji Trafik firması; Trafik Malzemeleri ve Otopark Malzemeleri alanında Trafik yol güvenlik malzemeleri ve otopark malzemeleri ürünlerinin üretimi yapmaktadır.
Özdemir Müşavirlik Mühendislik İnş. San. Ve Tic. Ltd. Şti. 2015 yılında kurulan firma yeni nesil akıllı sensörler alanında yerli üretim hava kalitesi ve gürültü kalitesi (PM1, PM2.5, PM10, CO, NO2, NO, O3, SO2, VOC, dB) ölçen çevre izleme sistemi imalatı yapmaktadır.
İzistanbul Elektrik Elektronik San. Ve Tic. Ltd. Şti. Lehim alaşımları sektöründe 2001 yılından beri SOLDEX markası adı altında faaliyet gösteren bir yan kuruluş olan İzistanbul Elektrik Elektronik, Otopark Metal Ürünleri ve Bariyer İmalatı sektöründe faaliyet göstermektedir.
Üretim Tesislerinin Temel Atımı Devam Ediyor
Anadolu 5.0 ismini verdikleri mimari konseptte, 260’tan fazla Modern Anadolu mimarisiyle bezenmiş tasarım seçeneği ile katılımcılarına geniş yelpazede üretim tesisi oluşturma imkânı sunan Yalova Makine OSB, 2022’nin ilk çeyreğinde proje süreçleri tamamlanan sanayiciler üretim tesisi inşaatlarına başladı. OSB tarafından, birinci etapta yer alacak tüm katılımcıların da hız kesmeden üretim tesisi inşaatlarına başlayacağı vurgulandı. Ayrıca inşa edilen ve edilecek tüm sosyal donatı ve üretim tesisi inşaatları” Yeşil Üretim” mottosuna uygun olarak projelendirildiği belirtildi. Sürdürülebilir bir dünya için OSB’deki tüm yapıların “TSE Güvenli Yeşil Bina” sertifikasyonuna uygun olarak inşa edileceği aktarıldı.

“Üretim Tesislerimiz Yalova’mıza ve ülkemize hayırlı olsun”
Yalova Makine OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, “Temelini attığımız her üretim tesisi TSE Yeşil Bina kriterlerine göre inşa ediliyor. Ayrıca her bir üretim tesisimiz Anadolu 5.0 adını verdiğimiz mimari konseptimize göre projelendirilerek oluşturuluyor. Yeşil ve aynı zamanda estetik binalar dizayn ediyoruz. Bizim amacımız sıradan bir sanayi bölgesi meydana getirmek değil, 21.yüzyıla yakışır yeni nesil bir yaşam alanı oluşturmak. Ağustos ayında da temel atmalarımız devam edecek ve bugün temeli atılan yapılarımız 2024 baharında üretime geçerek yeni istihdam alanları oluşturacak. Bizlere sürekli desteklerini hissettiren tüm Yalova ve Çiftlikköy halkına, katılan katılamayan ama kalbi bizimle çarpan herkese şükranlarımı sunuyorum. Üretim Tesislerimiz Yalova’mıza ve ülkemize hayırlı olsun.
Yalova Makine İhtisas OSB’de beş yatırımın daha temel atma töreni gerçekleştirildi. Yalova Valisi Muammer Erol ve il protokolünün katılımı ile gerçekleşen temel atma töreni ile Yalova OSB’de çalışmalar hız kesmeden sürüyor.