Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır ’Yalova Makine OSB sadece Yalova'ya değil, tüm Türkiye'ye örnek bir çalışma ortaya koyuyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Yalova Organize Sanayi Bölgesi Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, Bugüne kadar makine ve makine aksam imalatı ve yatırımları için 9 bin 400'den fazla yatırım teşvik belgesi düzenledik. 491 milyar lira sabit yatırımı teşvik ederek 182 binden fazla nitelikli istihdamın önünü açtık dedi.

Toplam yatırım tutarı 6 milyar lirayı aşan 20 fabrikanın ve 3 OSB sosyal donatı projesinin temel atma, 5 üretim tesisinin de açılış programı Yalova Makine İhtisas OSB’de törenle gerçekleştirildi.

Törende açılış konuşmalarını gerçekleştiren Yalova OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir Ramazan ayının bereketi ile gerçekleştirilen törenin hayırlar getirmesini temenni ettiğini ifade ederek “Sayın Cumhurbaşkanımızın himaye ve destekleri ile kurmuş olduğumuz organize sanayi bölgemizde çalışmalarımıza dünyadaki örnekleriniz analiz ederek başladık. 5 temel stratejik eksen belirleyerek yola çıktık. Yerli, Yenilikçi, Yeşil, Yüksek Teknolojili ve Yalın bir şekilde 5Y mottosu ile yola koyulduk. Türkiye’de ilk kez, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüzü, Kosgeb ve Marka hizmet binalarını OSB’miz içerisinde inşa ediyoruz. Önümüzdeki yıl itibariyle de İŞKUR, SGK ve Çevre İl Müdürlüğümüzü de buna ekleyerek burayı bir kamu kampüsü hüviyetine kavuşturmuş olacağız. Ayrıca OSB’miz içerisinde 3bin m2’lik TSE Test ve Kalibrasyon Merkezi’ni inşa ediyoruz. Kalkınma ajansımız Marka’nın destekleri ile nitelikli istihdam merkezimizi kurduk, içinde Teknofest’in proje sınıfını da oluşturduk. İnşallah mayıs ayında da hizmete alıyoruz. Bizler burada, Yüzde 100 doluluğa ulaştığında 350 üretim tesisi ile 20bin kişinin istihdam edileceği ve yaklaşık ortalama Kg. değeri 7 dolar olan, 4 milyar dolarlık bir ihracat potansiyeli bulunan kamu, üniversite, sanayi iş birliği ekosistemini inşa ediyoruz. Teşrifleri ile bu yolculuğumuza güç verdiği ve aramızda olduğu için sayın bakanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış töreninde katılımcılara hitap eden Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya “Bugün burada, Türkiye'nin sanayi geleceğine ışık tutacak bir projenin, Yalova OSB'nin Toplu Temel Atma ve Fabrika Açılış törenleri için bir araya geldik. Bu tarihi günde, hep birlikte heyecanımızı ve gururumuzu paylaşıyoruz. 2017 yılında temelleri atılan OSB'miz, 5Y mottomuz ile yerli, yeşil, yenilikçi, yüksek teknolojili ve yalın bir üretim üssü olma vizyonuyla hayata geçti. Kısa sürede tamamlanan kamulaştırma çalışmaları ve altyapı yatırımları ile bugün 1. Etap'ta 5 üretim tesisinde deneme üretimine başlama gururunu yaşıyoruz. Yalova Makine ihtisas OSB, sadece Yalova'nın değil, Türkiye'nin de sanayi geleceğine önemli katkılar sağlayacaktır. Bölgemize yeni yatırımlar çekmek, istihdamı artırmak ve ekonomiyi canlandırmak için önemli bir rol oynayacak olan OSB'miz, gelecek nesillere daha müreffeh bir Türkiye bırakmak için bir adım olacaktır. Bu vesileyle, OSB'mizin kurulmasında ve bugüne gelmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, projemizin Yalova'ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Türk ekonomisine güvenen, bu ülkenin kalkınmasına katkı sunan herkesi baş tacı etmeye devam edeceklerini anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır “Ülkemizin güçlü üretim ve teknoloji geliştirme altyapısını, ekonomik ve siyasi bağımsızlığımızın sigortası, kalkınmamızın teminatı olarak görüyoruz. Bu anlayışla siyasi istikrarsızlık, terör ve yanlış sanayi politikaları neticesinde akamete uğramış hikayeler tarihine dönüşmüş sanayileşme tarihimizin seyrini Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 22 yılda değiştirdik. Hayal olarak ifade edilen nice eserleri ve projeleri gerçeğe dönüştürdük ve şimdi Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde gerçekleştirdiğimiz Milli Teknoloji Hamlesi ile özgün, yenilikçi ve rekabetçi üretim altyapımızı güçlendiriyoruz. Bugüne kadar makine ve makine aksam imalatı ve yatırımları için 9 bin 400'den fazla yatırım teşvik belgesi düzenledik. 491 milyar lira sabit yatırımı teşvik ederek 182 binden fazla nitelikli istihdamın önünü açtık. Sektörümüzün AR-GE ve yenilik kapasitesinin gelişimi için teknoparklarımızda halihazırda faaliyet gösteren 486 teknoloji girişimimize, 170 AR-GE ve 36 tasarım merkezimize bugüne kadar 20,5 milyar lira destek sağladık” dedi.

Makine sektörünün Türkiye'nin üretim odaklı kalkınmasında yeni başarı hikayeleri oluşturmaya devam edeceğini vurgulayan OSB’si olmayan il kalmadığına vurgu yapan Bakan Kacır, "Son 22 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdik. Planlı sanayileşme hamlesiyle OSB'lerimizin sayısı 192'den 361'e yükselttik. OSB'si olmayan il bırakmadık. Yalova'mıza çevre hassasiyetini merkeze koyarak 4 yeni OSB kazandırarak şehrimizi sanayi yatırımları için önemli bir merkez haline dönüştürdük. Bugün 4 organize sanayi bölgemiz, 5 bin vatandaşımıza istihdam sağlıyor. 5Y olarak adlandırdığımız yenilikçi, yeşil, yüksek teknoloji, yalın ve yerli yaklaşımıyla hareket eden organize sanayi bölgemiz tüm Türkiye'de organize sanayi bölgelerimize örnek teşkil edecek bir model oluşturmayı başardı. Yeşil ve sürdürülebilir üretim altyapısı sunan organize sanayi bölgemiz, sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını karşılamak üzere elini taşın altına koymayı seçti. OSB’mizin bu doğrultuda yürüttüğü çalışmaların yanındayız. Yalova Makine OSB sadece Yalova'ya değil, tüm Türkiye'ye örnek bir çalışma ortaya koyuyor. Önümüzdeki dönemde Yalova’nın sanayide ve teknolojide başarı grafiğini daha yukarıya taşıyacak yatırımların önünü açmayı sürdüreceğiz” dedi.

İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk'ün duasının ardından temel atma ve açılış için butona basıldı. Yalova Valisi Hülya Kaya, AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, CHP Milletvekili Tahsin Becan, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı ile Yalova Makine İhtisas OSB Başkanı Direnç Özdemir'in katıldığı programın ardından kentte Bilim ve Sanat Merkezi kurulması ve ildeki okullarda TÜBİTAK kitaplıkları oluşturulması projelerinin protokol imza töreni gerçekleştirildi.